2019-ben a magyarországi potenciálisan beszedhető áfabevételek 9,6%-át nem sikerült beszedni, ami magasabb az előzetesen becsült 6,6%-os értéknél és enyhe romlás a 2018-as adathoz képest. Az áfarés csökkenésének 2013 óta tartó szakadatlan csökkenő trendje akadt így el, azonban a jelek szerint ez csak átmeneti megingás. Az Európai Bizottság frissen közzétett jelentése ugyanis azt is tartalmazza, hogy 2020-ban már csak 6,1% volt az áfarés, amivel közelítjük Ausztria szintjét.
Az eredeti tervek szerint a 2021. júliusra benyújtandó áfa bevallások már a NAV által készített tervezetek alapján készültek volna, azonban a kormányrendelet kitolta a határidőt: először az októberi áfa bevallások készítésében számíthatnak ilyen segítségre a vállalkozások.
Míg 2010-ben az elméletileg beszedhető áfa 22 százalékát, tavaly már csupán a 6,6 százalékát nem tudta beszedni a magyar állam, miközben az elmúlt években radikálisan csökkentek az adóellenőrzések, így egyre jobbá válhatott az adóhatóság problémás adózókkal kapcsolatos kiválasztási hatékonysága – mutat rá rövid elemzésében a Niveus Consulting Group. Azt is kiemelik, hogy nemcsak a magyar adórés mostani szintje örvendetesen alacsony a régióval és néhány nyugat-európai országgal összevetve, hanem a csökkenés mértékének üteme is, hiszen pár év alatt jutottunk el idáig. Az áfarés csökkenése olyan intézkedésekhez köthető, mint az online pénztárgép, az EKÁER vagy éppen az online számla bevezetése – rögzítik.
A kormány törvénymódosítást tervez a kisvállalkozások körében nagyon népszerű kata adószabályok szigorítására, a visszaélések kiszűrésére – jelentette be a mai Kormányinfón Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter tájékoztatása szerint 40% adót kell fizetni az ugyanazon felek között, évi 3 millió forintot meghaladó számlák után, miközben a havi 25 és 50 ezer forintos fix összeg a jelenlegi tervek szerint marad. A jelek szerint a kormány a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara javaslatát vette át, de nagy kérdés, hogy ez a 40%-os adómérték tényleg elég-e a visszaélések kiszűrésére. Ezt a kérdést járja körbe a mai bejelentés után küldött kommentárjában a Niveus Consulting Group szakértője.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Megérkezett év végi, korlátozott ideig elérhető Signature-akciónk!
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A Gazprom pénzügyeit intéző Gazprombankot érintik az intézkedések.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?